اقامت ترکیه

اقامت کاری ترکیه

در این مطلب قصد دارم مراحل و شرایط اخذ اقامت کاری ترکیه را به صورت مختصر شرح دهم.

اقامت کاری کشور ترکیه به چند دلیل مورد اهمیت است و افراد زیادی خواهان گرفتن اجازه کار هستند. در زیر مزایای داشتن اقامت کاری را ذکر می‌کنم.

  1. مهمترین مزیت اجازه کار این است که پس از ۴ سال کار رسمی ( با اجازه کار) می‌توانید درخواست شهروندی ( وطن داشلیک) ترکیه را داده و پاسپورت ترک دریافت کنید.
  2. مزیت دیگر اجازه کار این است که شما بیمه SGK دریافت می‌کنید. این بیمه درمانی تمامی هزینه های درمانی شما را می‌پردازد و بسیار کارآمد است.
  3. نهایتا شما به صورت قانونی کار کرده و می‌توانید برای اقدام به مهاجرت به کانادا یا استرالیا ادعای سابقه کار بین المللی کنید که بسیار امتیاز آور است.

گرفتن اجازه کار برای خارجیان در ترکیه کمی مشکل است و آن هم دلایل متفاوتی دارد. در زیر شرایط گرفتن اجازه کار را ذکر خواهم کرد.

اقامت کاری ترکیه

 

شرایط گرفتن اجازه یا اقامت کاری ترکیه:

  • کار در یک شرکت ترک : شرکتی شما را استخدام کرده و برایتان درخواست اجازه کار کند. درخاست اجازه کار برای شرکتها کمی هزینه بر بوده و آنها باید برایتان بیمه sgk بپردازند. همچنین میزان حقوق دریافتی یک خارجی بیشتر از یک ترک است. لذا شرکت ها معمولا از گرفتن اجازه کار برای کارمندان خارجی خود اجتناب می‌کنند. یا اجازه کار با عنوان های پائین تر درخواست می‌کنند که به درد ادعای کار بین المللی نمی‌خورد ولی می‌توانید از بیمه اش استفاده کنید.
  • تاسیس شرکت در ترکیه: یکی دیگر از راهای گرفتن اجازه کار در ترکیه تاسیس یک شرکت است. رویه این کار به این صورت است که شما باید شرکتی تاسیس و حداقل ۵ نفر ترک در آن استخدام کنید و برایشان بیمه رد کنید. بعضی از افراد بدون تاسیس شرکت واقعی اقدام به تاسیس شرکت سوری کرده و  حق بیمه ۵ نفر ترک را پرداخت می‌کنند اما این کار کمی ریسک دارد. اولا اینکه حق بیمه SGK در ترکیه برای هر نفر مبلغ حدودا ۸۰۰ لیر است و شما باید برای پنج نفر این پول را بپردازید یعنی ۴۰۰۰ لیر ماهیانه. دوم اینکه افرادی که شما آنها را بیمه می‌کنید نمی‌توانند در جای دیگری کار کنند لذا ممکن است به این کار راضی نباشند و ترجیخ دهند تا با کار در شرکتی دیگر هم حق بیمه و هم حقوق دریافت کنند.

مشاورین حقوقی گروه مارس گلوبال می‌توانند شما را در موارد اقامت کاری ترکیه راهنمایی کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *