اماکن تاریخیدسته‌بندی نشدهمطالب خواندنیمطالب مفید

قلعه روملی حصار استانبول

قلعه روملی حصار استانبول

به قلعه روملی حصار قلعه بوازکِسِن هم می گویند که در بر تپه ای در قسمت اروپایی تنگه بسفر و در منطقه ساری یر استانبول واقع شده است. جالب است بدانید که قبل ساخته شدن پل فاتح سلطان محمد قلعه روملی حصار از برجسته ترین جاذبه دیدنی تنگه بسفر به شمار می رفت.
این بنا به دستور فاتح سلطان در سال ۱۴۵۲ در باریک ترین قسمت تنگه ساخته شد.قلعه رملی حصار همراه آنادولو حصار که در سال ۱۳۹۳-۱۳۹۴ در قسمت دیگر تنگه ساخته شد عثمانی ها قادر به کنترل ترافیک آبی و همچنین با محروم کردن شهر از تامین آذوقه از راه دریا ، به مردم عثمانی در فتح قسطنطنیه نیز کمک بسیاری کرد.
سلطان محمد برای سرعت بخشیدن ساخت این قلعه مسولیت ساخت این سه برج در قلعه روملی حصار را به سه وزیر خود داد و اگر هر یک از این سه وزیر در زمان معین سه ماهه قادر به تکمیل این برج ها نمی شدند جانشان بهای این شکست بود. به همین دلیل برج های این قلعه به موقع آماده بهربرداری رسید و استفاده ی مفید نظامی آن کمتر از یک سال به طول انجامید.
بعد از فتح قسطنطنیه این قلعه به مکانی برای پرداخت عوارض برای تنگه بسفر تبدیل گردید و پس از آن هم به عنون پادگان نظامی ، زندان و در نهایت تئاتر فضای باز استفاده می شد.

روملی حصار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 6 =