مطالب خواندنیمطالب مفید

اخبار خوش ترکیه

اخبار ترکیه

فرصت افزایش مبادلات تجاری با ترکیه فراهم شده است

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: نقض برجام توسط آمریکا و شرایط سیاسی منطقه فرصتی برای افزایش مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه فراهم کرده است.

سرویس کسب‌وکار -

اکبر نوبخت افزود: میزان واردات ترکیه از ایران در سال گذشته /۱۳۹۶/ هفت میلیارد و ۴۹۲ میلیون دلار بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اضافه کرد: ایران در رده هفتم بیشترین میزان صادرات کشورها به ترکیه پس از چین، آلمان، روسیه، آمریکا، ایتالیا و فرانسه را دارا بوده است.

وی افزود: از سوی دیگر ترکیه هنگامی که تحریم‌های شدیدی علیه ایران اعمال می‌شد، در کنار کشور ما قرار داشت و امروز نیز از گسترش روابط اقتصادی استقبال می کند.

نوبخت با اشاره به اینکه در بخش های مهم و خصوصی‌سازی همکاری‌های خوبی بین ایران با ترکیه برقرار شده است، ادامه داد: شرکت‌های ترکیه‌ای در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و با شرایط موجود نیز منطقه آزاد ماکو پذیرای سرمایه‌گذاران این کشور است.

وی با بیان اینکه روند مراودات بازرگانی میان منطقه آزاد ماکو و ترکیه صعودی است، گفت: ایران و ترکیه به عنوان ۲ کشور دوست و همسایه همدیگر را به خوبی می‌شناسند و پیرو مذاکره‌های قبلی بین بانک مرکزی و طرف‌های ترکیه‌ای مبادلات تجاری با لیر و ریال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: مشکلات مربوط به ورود کالای همراه مسافر و سهمیه بازاریان بازارچه‌های مرزی منطقه نیز به صورت جدی پیگیری و به زودی مشکلات برطرف می شود.

وی افزود: ایران و آنکارا دارای حجم تجاری تصاعدی است و تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا در خروج از برجام با توجه به تجربه‌های گذشته در تجارت میان ۲ کشور اثر چندانی نمی گذارد.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیائی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به‌عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط اقامت ترکیه با ما در تماس باشید
شرکت مارس گلوبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =